Teaching Team

Mr Mark Snell BA (Hons), PGCE Headmaster

 

LITTLE WETHERBY

Miss Jemima Jones BA (Hons), PGCE Head of Little Wetherby
Miss Manuela Willbold MA (IOE) Nursery Teacher
Miss Sophie Breaden BA (Hons) Nursery Assistant
Miss Lisa Thomas BA (Hons) Nursery Assistant

 

RECEPTION

Miss Chloe Bashir B.Ed (Hons) RB Teacher
Miss Kaoru Yung Child Ed. Diploma,  Montessori RB Assistant
Miss Anna McClure LLB, MA, PGCE RC Teacher
Miss Samantha Thornton BTEC RC Assistant
Miss Áine McCarthy BCL (Hons), PGCE RM Teacher
Miss Rosa Mur Moreno BA (Hons), PGCE RM Assistant
Miss Eleni Pateraki BSc (Hons), MA, PGCE RW Teacher
Mr David Collins NVQ3 RW Assistant
Mrs Dervla Hughes BA (Hons), PGCE Floating Teacher/Head of Reception (Academic)
Miss Kate Griffiths Montessori International Floating Teacher
Miss Claire Pryke Norland Certificate Floating Assistant

 

YEAR 1

Mr Seán Elliott BA (Hons), PGCE 1E Teacher
Miss Sadie Elford BA (Hons) 1E Assistant
Miss Charlotte Hutchinson BSc (Hons), PGCE 1H Teacher
Miss Carly-Marie Salmon 1H Assistant
Miss Emma Melville BA (Hons), PGCE 1M Teacher / Head of Year 1 / Geography Leader
Miss Hannah Stannard BSc (Hons) 1M Assistant
Miss Bethany Wilshire B.Ed 1W Teacher / Head of Year 1
Miss Abigail Nott BA (Hons) 1W Assistant

 

YEAR 2

Miss Lucy Coffey BA (Hons), QTS 2C Teacher / History Leader
Miss Felicity Hancock BA (Hons) 2C Assistant
Miss Rebecca Davies BA (Hons), PGCE 2D Teacher/ learning Enrichment Leader
Mr Matthew Hardwick BSc (Hons) 2D Assistant
Miss Fleur Gibbs BA (Hons), PGCE 2G Teacher
Miss Kimberley Darnborough BSS (Hons), PGCE 2G Assistant
Miss Hannah Shaw BA (Hons), QTS 2S Teacher / Head of Year 2 / Science Leader
Miss India Khangura 2S Assistant

 

YEAR 3

Miss Sophie Renton MA (Hons), PGDE 3E Teacher
Mrs Aziah Hardy, Teaching Certificate 3E Assistant
Mrs Imogen McNicholas BA (Hons), PGCE 3M Teacher / English and Drama Leader
Miss Tara Spencer-Clarke BTEC 3M Assistant
Miss Annabel Rolls BA (Hons), QTS 3R Teacher / Head of Year 3
Mr John Welsh BA Primary Education 3R Assistant
Mr Jason Smith B.Ed 3S Teacher / RE Leader / Learning for Life Leader
Miss Nicola Meager BA (Hons), QTS 3S Assistant

 

SPECIALIST TEACHERS

Miss Emma Fortescue-Hitchins BA (Hons), PGCE Art Leader
Ms Vanda Varga B.Ed, QTS Computing Leader
Miss Angela Mohun BA (Hons), PGCE French Leader
Mr Richard Elliott MA, PGCE Head of Music
Mr Casey Jones BSc (Hons), PGCE Head of Sport
Mr Murray Gibb BA (Hons) PE and Games Teacher
Mr Quincy Redmond BTEC PE and Games Teacher
Miss Beverley Gill BA (Hons), PGCE Assistant Head (Welfare, Health and Safety)
Mrs Caroline Symes BA (Hons), PGCE Assistant Head (Pastoral)
Mr Thomas Lewis BA (Hons), PGCE Assistant Head (Academic) / Maths Leader
Mrs Agnes Betts BA (Hons), QTS Floating Teacher
Mrs Gemma Deighton BA (Hons), PGCE Floating Teacher
Miss Tania Phasey B.Ed. Floating Teacher
Miss Trudy Blair-Smith, Montessori Floating Assistant
Mr Reece Howell BSc (Hons) Floating Assistant
Mr Andrea Quintarelli MA Guitar Teacher
Mrs Nathalie Beswick BA (Hons), LRSM Piano Teacher
Mrs Natalia Glover MMus Piano Teacher
Miss Stella Parlavantza MMus Piano Teacher
Miss Laura Feeney MMus Violin Teacher

 

LEARNING SUPPORT

Miss Anna Dingle BA (Hons), PGCE Head of Learning Support/Assistant Head (Teaching & Learning)
Mrs Nicola Harris BSc (Hons), RCSLT S & L Therapist
Mrs Rhona Carter BA (Hons), PGCE Learning Support
Mrs Hanne Winkler LLB, OCR Level 5 Learning Support
Mrs Polly Barot MA, PGCE Learning Support

 

SCHOOL ADMINISTRATION

Miss Amy Hutchinson BA (Hons), MA Headmaster’s P.A.
Mrs Irene Pelser B.Com, PGCE Bursar
Miss Claire Needham BA (Hons) School Secretary
Miss Zunade Powell Registrar
Mr Houssin Mehmoul School Caretaker